Тваринництво

Некондиційних поросят вибраковують у першу добу після народження

Некондиційних поросят – із низьким статусом здоров’я, малою вагою, грижами, іншими вродженими дефектами – виявляють і вибраковують уже в першу добу після опоросу, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Вирішальним чинником у цьому є жива вага нижча за 1 кг – вона різниться, залежно від породи та внутрішньогосподарчого стандарту.

Якщо кількість новонароджених поросят із малою масою тіла перевищує стандарти породи, це свідчить про порушення умов годівлі й утримання супоросних свиноматок.

Проблемнішими є грижі у поросят. Пупкові та пахові грижі – доволі динамічні процеси,  вони можуть бути непомітні у перші дні життя, а проявиися значно пізніше. Передбачити їхній розвиток буває складно, часто поросята під свиноматкою не мають проблем, а вже під час переходу на тверді корми та значному збільшенні обсягу вмісту кишківника, це може спричиняти ускладнення травлення. Як наслідок – відставання у рості, ущемлення вмісту грижового мішка та загибель.

Оперативне усунення гриж громіздке, потребує додаткових витрат і не завжди ефективне. Найчастіше оперують тільки пахові грижі одночасно з кастрацією.

Важко визначити стандартний підхід до того, які грижі не сумісні з подальшим утриманням тварини, бо розмір грижі може бути оманливим, більше значення має просвіт грижового кільця, що й заважає беззаперечному вибракуванню всіх грижовиків.

Значно рідше трапляються вроджені дефекти поросят, через які вони беззаперечно підлягають вибракуванню, – важкі випадки клишоногості кінцівок, відсутність анального отвору, вовча паща, гермафродитизм із деформацією сечовивідної системи тощо.

Дошкуляють також травми, що трапляються в перші дні життя поросят – розриви шкіри, давлені ураження ратиць і суглобів, рідше вивихи суглобів та переломи кісток кінцівок. Завдяки високим регенеративним процесам травми швидко загоюються, крім ускладнень інфекцією.

Нагадаємо, порушення норм утримання свиней може бути причиною канібалізму.