Тваринництво

Як системи випарного охолодження у пташнику поглинають тепло від птиці

Як системи випарного охолодження у пташнику поглинають тепло від птиці

У птахівництві головне завдання будь-якої системи випарного охолодження – утримувати температуру повітря, яке надходить, на рівні, не вище 29 °C у спеку, особливо якщо в пташнику утримують птицю, яка досягла ринкового віку.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

За температури повітря понад 29 °C ефект прохолоди, який виробляється від руху повітря пташником, починає знижуватися до критичного рівня. Якщо температура повітря в пташнику вище 32,2 °C, кількість охолодженого рухом повітря знижується до ступеня, коли ймовірна загибель дорослої птиці.

В експерименті науковців Університету штату Джорджія за надзвичайно спекотної погоди системи випарного охолодження і з паперовими, і з пластиковими касетами загалом успішно підтримували температуру повітря, що надходить, на рівні нижчому за 29 °C. Проте система з паперовими касетами продемонструвала зниження температури повітря до 26,7 °C.

Проблема утримання птиці в приміщеннях із пластиковою касетною системою випарного охолодження полягала в тому, що, незважаючи на підтримку температури повітря, що налходить, нижче ніж 29 °C, температура у пташнику була в межах 29-32,2 °C у найспекотніші години дня.

Через підвищену температуру повітря, що переміщується приміщенням, забирається менше тепла від птиці. Це підтверджується тим, що за роботи всіх вентиляторів протягом найспекотнішого часу дня різниця температур між тією стороною пташника, де було встановлено випарні касети, і торцевою стороною з тунельними вентиляторами знижується до показника менше ніж 1,66 °C. За рівної кількості робочих вентиляторів у пташниках із паперовими випарними касетами така різниця температур – близько 2,78 °C.

Оскільки учені розглядали повністю закритий пташник, передусім саме тепло, вироблене птицею, підвищує температуру повітря, що рухається від касет до вентиляторів.

Отже, за інших рівних умов менший перепад температур найчастіше свідчить про те, що повітря, яке пройшло через пластикові касети, мірою руху пташником гірше забирає тепло, яке виробляє птиця. Менша відносна вологість у пташнику з пластиковими касетами сприятиме тепловіддачі у птиці через дихання.

Але питання, чи буде це достатньою мірою компенсувати скорочення втрат тепла через тепліше повітря, що переміщується пташником, залишається під сумнівом, зауважили вчені.