Як підібрати оптимальні строки сівби соняшнику для різних груп стиглості
Значний вплив на темпи розвитку рослин соняшнику мають умови проростання насіння. Сходи соняшнику здатні витримувати весняні заморозки до -5-6°C. Насіння соняшнику починає проростати за температури ґрунту +2+5°C та його вологості 20-30%. Але за такої температури цей процес відбувається дуже повільно.
На це звернув увагу Борис Вареник, кандидат сільськогосподарських наук (Селекційно-генетичний інститут – НЦНС) у статті в журналі The Ukrainian Farmer.
«За таких умов дуже важливо правильно визначити оптимальні строки сівби для гібридів різних груп стиглості, вибір яких має ґрунтуватися на показниках температури прогрівання ґрунту на глибині загортання насіння, а не на календарному строці, оскільки у кожній зоні вирощування ці строки будуть суттєво різнитися», – зазначив науковець.
Культуру слід висівати, коли ґрунт прогріється до температури від +10+12 до +14+16°С. Розпочинати сівбу потрібно із середньостиглих і середньоранніх гібридів, а завершувати ранньостиглими формами.
Проте для середньопізніх і холодостійких гібридів висів слід починати за прогрівання ґрунту до +6+8 °С. Таким чином, змінюючи строки сівби, можна створити кращі умови для росту й розвитку рослин соняшнику та розвести в часі настання несприятливих умов та критичних фаз розвитку рослин.
Можливими строками сівби соняшнику може бути період від 5 квітня до 15 травня залежно від ґрунтово-кліматичної зони та типу гібриду соняшнику, що використовує господарство.
«Як ранні, так і пізні строки сівби спричиняють небажані результати. За раннього висіву період до появи сходів розтягується на три-чотири тижні, сходи можуть бути недружними, зрідженими. За пізнього терміну сівби верхній шар ґрунту часто висушений, що теж негативно впливає на схожість культури», – додав Борис Вареник.
Раніше повідомлялося, як коригувати строки сівби культур за технології no-till.