Тваринництво

Держава підтримуватиме розведення локальних порід корів і тих, що зникають

Держава підтримуватиме розведення локальних порід корів і тих, що зникають

Місцеві локальні породи корів складають всього близько 10% від загальної кількості поголів’я великої рогатої худоби в Україні, хоча в Європі цей показник становить 60%. Тому Мінагрополітики спільно з НААН розробляють план заходів підтримки господарств задля збереження вітчизняних локальних порід корів та тих, що зникають.

Адже останнім часом промислові іноземні породи витісняють місцеві, тим самим знищуючи цінний генетичний фонд українського поголів’я, повідомили у міністерстві.

Останніми роками збереження локальних порід корів і тих, що зникають, стрімко зростає і в світі, і в Україні. Це пов’язано зі збільшенням питомої ваги промислових порід, які першочергово задіяні у виробництві тваринницької продукції та витісняють місцеві породи.

«Наступного року у нас з’явиться програма підтримки органічного виробництва, на що виділяються кошти з держбюджету, – зазначив директор департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики Ігор Віштак. – Ми хочемо популяризувати продукцію від цих порід тварин, оскільки їхнє молоко смачніше і поживніше, містить бета-казеїн А2, який набагато корисніший для засвоєння організмом, не зважаючи на меншу продуктивність».

Зокрема, у Полтавській і Сумській областях кілька господарств розводять локальні айширську, українську буру та локальну, що зникає, лебединську породи ВРХ:

– ПП «Павлівське» (Сумська область) утримує 524 голів ВРХ лебединської породи, з них 324 – корови;

– Дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН (Сумська область) утримує 76 голів української бурої молочної породи, з них 45 – корови;

– Дослідне господарство ім. Декабристів Полтавської державної сільськогосподарської дослідної станції ім. М. І. Вавілова Інституту свинарства і агропромислового виробництва НААН (Полтавська область) утримує 985 голів айрширської породи, з них 543 – корови.

Також деякі підприємства виробляють крафтову продукцію з молока цих корів.

Господарства, що розводять тварин вітчизняних порід, не можуть конкурувати з високопродуктивними зарубіжними генотипами за основними параметрами продуктивності. Але зважаючи на унікальні біологічні особливості, ці породи потребують збереження генофонду.  

Наразі до Міністерства фінансів подано бюджетний запит на 2022 рік, де передбачена дотація за утримання тварин локальних порід і тих, що зникають.

Як повідомлялося, ПСП «Рассвєт» після переоснащення ферми зберегло своїх корів лебединської породи та поступово оновлює поголів’я.

Нагадаємо, «ТАС Агро» працює над створенням молока А2А2.