На якість пшениці може негативно впливати застосування колісних тракторів
Технологічні системи на основі колісних машин негативно впливають на якість зерна пшениці внаслідок деструктивних змін будови та фізичного стану ґрунтового середовища, неспроможності його генерувати достатню кількість доступних форм макроелементів у період реутилізації білкових сполук.
Про такі результати досліджень Іституту зернових культур НААН пише Андрій Горбатенко у журналі The Ukrainian Farmer.
За спостереженнями, в урожайні роки різниця щодо вмісту білка в зерні за варіантами досліду зростала, в неврожайні вона нівелювалась. Тобто в умовах формування високопродуктивних посівів отримати високобілкову продукцію на ущільненому агрофоні досить проблематично через низький біологічний потенціал чорнозему і так званого «ростового розведення» азоту.
Полосне ущільнення ґрунту колісними тракторами призводить до неодночасного дозрівання пшениці, втрат зерна під час збирання, погіршення його якості. Цьому сприяє також більша забур’яненість посівів, їх ураженість хворобами, пошкодженість клопом-черепашкою.
«За результатами досліджень, густота сходів і продуктивна кущистість пшениці після пару й кукурудзи на силос були вищими в разі застосування гусеничних тракторів. Розбіжності за технологіями особливо помітні під час тривалої ґрунтово-повітряної посухи, коли за поверхнево розміщеної кореневої системи на переущільненому агрофоні зростала кількість неповноцінних стебел, зменшувалась маса 1000 насінин і врожайність зерна», – зазначив Андрій Горбатенко.
Нагадаємо, переущільнення ґрунту підвищує ризик вимерзання й випрівання озимини.