Тваринництво

З 1 тонни жиру птиці отримують тонну біодизеля

Відходи забою птиці містять у середньому 6-12% жиру, з якого можна отримати біодизель.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Жир птиці, як і інші види жирів, є сумішшю тригліцеридів, ефірів, сполучених із молекулою гліцерину. Основним завданням під час перероблення жиру на біодизель є видалення гліцерину й заміна його на спирт – переетерифікація. Остання є реакцією жиру з коротколанцюговим спиртом у присутності каталізатора.

Найчастіше використовуваним спиртом в реакції переетерифікації є метанол – через його низьку ціну. Але також можна застосовувати й інші спирти: етанол, пропанол та бутанол.

Як каталізатори використовують луги (гідроксид натрію та калію), кислоти (сірчана, фосфорна, соляна та інші), ферменти (ліпази), нанокаталізатори тощо.

Для переетерифікації 1 тонни очищеного пташиного жиру до нього додають 100 кг спирту. Час, необхідний для реакції, становить від 1 до 8 годин. Найшвидше реакція протікає за 70 °C – температури кипіння спирту. Однак безпечніше реакцію здійснювати за температури 50-55 °C.

У результаті переетерифікації утворюються складні ефіри жирних кислот (біодизель) та побічний продукт – неочищений триатомний спирт гліцерин. Одержану суміш розділяють у сепараторах або місткостях-відстійниках.

У середньому за переетерифікації 1 тонни жиру отримують 1 тонну біодизеля і 100 кг гліцеролу (неочищений гліцерин). Після очищення гліцерин використовують для виробництва мийних засобів та у фармацевтиці.

Як повідомлялося, з відходів забою птиці виробляють також білкові корми.