Міграція ґрунтових мас на схилах призводить до гетерогенності родючості ґрунту
Міграція ґрунтових мас розораних схилових земель призводить до формування системної та направленої гетерогенності родючості ґрунту навіть у межах одного поля.
На це звернула увагу Яна Погромська, науковий співробітник Інституту ґрунтознавства та агрохімії імені О. Н. Соколовського» НААН, пише журнал The Ukrainian Farmer.
«Навесні цього року під пшеницею озимою на полі нашого підприємства спостерігалось збільшення вмісту загального гумусу орного шару чорнозему звичайного легкоглинистого на лесах униз по схилу південно-західної експозиції до 5° на 0,5–1,3% у межах відстані 100 м, та на 1,5% за відстані 400 м за північної експозиції до 3°, — зазначила вона. — Тобто маємо системну диференціацію гумусового статусу ґрунту вниз по схилу».
Зміна гумусового статусу ґрунту супроводжується зміною рухомості важких металів у ґрунті. Відповідно, формується системна гетерогенність мікроелементного статусу ґрунту.
Окрім того, спостерігається диференціація по схилу режиму зволоження ґрунту. Униз по схилу відбувається заглиблення по профілю ґрунту шару проникнення вологи опадів.
Також спостерігається замулювання верхніх шарів ґрунту через розподілення вологи та ґрунтових мас.
Нагадаємо, на полях зі схилами необхідно застосовувати збалансоване підживлення.