Як контролювати хвороби колоса озимої пшениці
Цього року агрономи на пшениці більше, ніж зазвичай, спостерігали хвороби колоса – фузаріоз, септоріоз, альтернаріоз і сажкові хвороби. Найбільше траплялись фузаріоз (39%) і септоріоз (34,3%), пише журнал The Ukrainian Farmer.
Проти твердої сажки добре діє протруювання насіння (тебуконазол, карбоксин та інші).
Для контролю інших хвороб колоса в захисті рекомендовано орієнтуватися на найнебезпечнішу з них – фузаріоз.
Утім, обмежений набір фунгіцидів і вузьке «вікно застосування» не дозволяє надійно контролювати цю хворобу тільки хімічними засобами.
Нині відсутні фунгіциди, які контролюють фузаріоз колоса з ефективністю, як вдається контролювати іржу чи борошнисту росу. Контролювати фузаріозну кореневу гниль можливо протруюванням насіння й агротехнічними заходами — сівозміна, обробіток ґрунту.
Від фузаріозу колоса ефективно працюють фунгіциди триазоли (протіконазол, тебуконазол і метконазол) і їх комбінації між собою і зі спіроксаміном у фазі початку цвітіння (поява перших видимих пиляків), а за потреби – повторно у фазу молочної стиглості зерна. Ефективність від фузаріозу колоса в протіконазолу майже 50%, тебуконазолу та метконазола трохи нижча.
Фунгіциди з тебуконазолом є золотим стандартом від фузаріозу колоса. Ця діюча речовина перевершує за ефективністю епоксіконазол і комбінацію тіофанат-метилу і епоксіконазола. У Японії активно застосовують від цієї хвороби тіофанат-метил. У європейських країнах комбінація тебуконазолу з протіконазолом має максимальну ефективність проти фузаріозу колоса.
Нагадаємо, у господарствах A.G.R. Group удосконалили схему захисту озимої пшениці.