Як зменшити вміст азоту в посліді птиці за анаеробної ферментації
Особливістю посліду птиці як сировини для анаеробної ферментації є високий уміст азотовмісних речовин: протеїну, вільних амінокислот, амінів тощо. За розкладання цих сполук утворюється аміак, що може інгібувати процес метаноутворення, пише журнал «Наше птахівництво».
Інгібування настає, коли співвідношення вуглецю до азоту менше як 15:1. Є два основних способи розв’язання цієї проблеми.
Перший передбачає додавання каналізаційних стоків або стоків цехів забою та перероблення птиці. До його недоліків можна віднести необхідність збільшення об’ємів реакторів та кількості рідкого дигестату.
У другому способі додавання вуглецевмісної органіки, наприклад кукурудзяного силосу, дозволяє також збільшити співвідношення вуглецю й азоту та вихід біогазу.
Однак обидва ці способи потребують значної кількості добавок, отримувати які не завжди можливо. Є технологія, яка забезпечує постійне видалення зайвого азоту з субстрату, що запобігає інгібуванню метанотворних бактерій в анаеробних реакторах. Кінцеві продукти – сульфат амонію з умістом сухої речовини 40% та рідкий збіднений на азот дигестат.
Значний вплив на процес метагенезу чинить рН сировини. Допустимі значення рН – 6,5-8,5, а найоптимальніші – 7-8.
Інгібіторний вплив на процес метагенезу чинить також високий уміст у сировині речовин, що негативно впливають на бактерії: мийні засоби, антибіотики, дезінфектанти, отрутохімікати тощо.
Як повідомлялося, МХП вдосконалює процес компостування.
Нагадаємо, загальний потенціал галузі птахівництва в Україні щодо виробництва біогазу за різними оцінками становить 650-1200 млн м3.