Агрономія

Учені знайшли спосіб скоротити викиди оксиду азоту від покривних культур

Учені знайшли спосіб скоротити викиди оксиду азоту від покривних культур

Учені зі штату Пенсільванія (США) навчилися управляти викидами оксиду азоту, які виділяють посіви покривних культур, пише futurefarming.com.

За даними дослідження, внесення органічного добрива після вирощування бобових покривних культур у сівозмінах призводить до збільшення викидів оксиду азоту під час подальшого вирощування. Вчені припускають, що для скорочення цих викидів необхідні інноваційні стратегії управління.

Родючість ґрунтів в органічному сільському господарстві залежить від мікробного кругообігу поживних речовин, що надходять з бобових покривних культур і гною. Однак велика кількість вуглецю і азоту в цих поправках може сприяти утворенню і викиду оксиду азоту з грунтів.

За словами Дебасіш Саха, доцента Університету Теннессі, в біомасі покривних культур, що розкладаються, спостерігаються надлишки азоту.

Так, протягом двох вегетаційних сезонів дослідники виміряли викиди оксиду азоту в грунт в чотирьох сівозмінах кукурудза-соя-озимі з варіаціями ґрунтообробітку, покривних культур і використанням гною. Вони виміряли, як коливаються викиди оксиду азоту на мікромайданчиках, де вирощували покривні культури з унесенням гною.

Вчені припускають, що велика кількість викидів оксиду азоту виникла в результаті швидкого споживання кисню ґрунтом і через залишки покривних культур і гною.

Дослідження показує, що надходження азоту від бобових покривних культур і гною до посівів кукурудзи зробило фазу сівозмін із кукурудзою основним джерелом викидів оксиду азоту.

«Це становить 80% від загального обсягу викидів за три роки ротації. Викиди різко виросли за одночасного збільшення внесення бобових і гною», – зазначає Армен Кеманян, професор виробничих систем і моделювання в Коледжі сільськогосподарських наук Пенсільванського університету.

Дослідники запропонували кілька стратегій щодо скорочення цих викидів. Один з них – видалити частину надземної біомаси бобових перед сівбою кукурудзи. У дослідженні запобігання «спільного розміщення» свіжої біомаси і гною знизило викиди азоту на 60%.

Нагадаємо, згідно з дослідженням, сільське господарство є головним джерелом емісії одного з парникових газів – оксиду азоту.