Садівник аргументував, чому не варто прагнути великого саду
Відомий черкаський садівник Микола Олійник вважає, що краще мати менший, але доглянутий сад, кооперуватися з іншими садівниками, розвиватися на свої, а не на дорогі кредитні кошти.
Про це він написав у своїй колонці на AgroTimes.
«Ми обробляємо 10 га інтенсивного саду яблук та груш. І навіть якби в нас була менша площа, ми б її не збільшували, – зауважив Микола Олійник. – Десять гектарів для одного господарства — це навіть багато. Покійний польський професор Еберхард Макош казав: «Панове, не садіть великих садів, бо ви збанкрутуєте, не будете успішними». У нашому разі маса не робить касу».
Щоб повністю не залежати від гуртових покупців та ринків, варто розглядати й інші канали збуту. Для імпорту та продажів у супермаркети садівник радить об’єднуватися в кооперативи.
Для успішного продажу потрібна якість. А це неможливо без сучасних засобів захисту технологій та обладнання. Ці речі коштують значних грошей. Кредити в Україні дорогі. Тож варто розраховувати на себе і поступово опановувати технології.
«Аби їсти свій хліб, можна садити сад, але невелику площу, щоб його утримання не було занадто затратним, – радить Микола Олійник. – Багато хто хоче посадити сад, але чи всі зможуть подолати проблеми з його вирощуванням? Опанувати обрізування, хімічний захист, формування крони, реалізацію. Це складний процес, і не кожній людині дається. Садівник — це, по-перше, художник, по-друге — архітектор, і по третє — дизайнер. Якщо хоча б одна з трьох складників відсутня, він успішним не буде, не матиме конкурентоспроможної продукції. А коли є всі три, комерція складеться сама собою».
Читайте також: Як не возити на ринок повітря та не псувати товар