Тваринництво

Постійна присутність агресивних комах на фермі спричиняє стрес у тварин

На багатьох фермах наявність мух сприймають як надокучливе, але неминуче тло літнього періоду, боротьба з яким не варта економічних витрат. Така позиція –  хибна з ветеринарно-санітарної, біологічної й фінансової сторони, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Адже під час нападу кровосисних комах (мошок, ґедзів, деяких видів мух, москітів) тварини відчувають біль, який за масової атаки може перерости в нервозність і навіть паніку. Це призводить до зниження загальної імунної резистентності та фізіологічної продуктивності організму.

Постійна присутність агресивних комах і їхній вплив супроводжується сильним стресовим станом тварин, погіршенням гематологічних показників (зокрема, появою симптомокомплексу хронічної анемії) й навіть стає перешкодою для проведення планових вакцинацій.

Слина багатьох кровосисів є сильним алергеном (наприклад, в осінньої жигалки), що призводить до інсектної алергії місцевого прояву або системної реакції з ознаками загальної інтоксикації.

Крім того, синантропні види членистоногих є векторами багатьох небезпечних інфекцій, зокрема зоонозів, виконуючи роль дефінітивних живителів (як паразитоформні кліщі видів Ixodes ricinus і I. persulcatus для піроплазмід Вabesia bovis і В. bigemina) або механічних переносників збудників на/у своєму тілі. Наприклад, осіння жигалка може бути природним транспортером бактерій сибірки, туляремії.

Нагадаємо, захист ВРХ від комах передбачає насамперед гігієну, а вже потім використання хімічних засобів.