Учені просунулися у вивченні методів боротьби з фітофторозом
Фітофтороз становить загрозу для багатьох сільськогосподарських культур і призводить до величезного економічного збитку. Щорічний збиток тільки одному картопляному сектору в світі оцінюється в 6-7 млрд євро. Протягом десятиліть для вчених залишалася незрозумілою механіка проникнення цього мікроскопічного патогена роду Phytophthora через захисний шар на листі сільськогосподарських культур.
В рамках унікальної співпраці Вагенінгенського Університету (Нідерлнди) і експертів-дослідників у сфері патології рослин, клітинної біології та фізики знайшли відповідь на це питання, повідомляється на сайті університету.
Їхнє відкриття також дає нові можливості для того, щоб боротьба з фітофторозом стала більш ефективною, дієвою і стійкою в довгостроковій перспективі. Завдяки об’єднанню зусиль, знань і технологій у вчених з’явилася можливість запобігти доступу фітофторозу до рослини в цілому, пише .
Як відомо, у рослин є спеціальний захисний шар, що запобігає потраплянню патогенів ззовні. Однак, як вдалося встановити дослідженням, мікроскопічно маленький патоген Phytophthora, розмір якого менше 1/10 товщини людської волосини, здатний проникати через цей шар і ініціювати розвиток хвороби у рослин.
«В ході дослідження нам вдалося виявити, що Phytophthora використовує для проникнення через захисний шар« загострює »свою трубчасту інфекційну структуру, завдяки чому патогену вдається прорізати рослини за принципом« гострого ножа ». Використовуючи цю стратегію, Phytophthora інфікує рослину-господаря без особливих зусиль і з мінімальним споживанням енергії. Даний механізм був виявлений вперше, і це дійсно фундаментальне відкриття», – зазначив Йоріс Спракель, співавтор дослідження.
Професор фітопатології Франсін Говерс бачить безліч можливостей зробити боротьбу з фітофторозом більш ефективною, дієвою та стійкою в довгостроковій перспективі, без застосування ЗЗР і селекції рослин.
«Закони механіки говорять нам, що Phytophthora не може проникнути в рослину, якщо попередньо прикріпиться до поверхні листа», – зауважив вчений.
Щоб перевірити це твердження, дослідницька група обробила листя рослин картоплі нетоксичною і недорогою речовиною, яка видаляє з листя липкий шар. Це призвело до зниження рівня інфікування приблизно на 65%. Ефект вдалося збільшити до 100% в ході випробування на штучних поверхнях.
Нагадаємо, фітофтороз та альтернаріоз уразили до 45% рослин картоплі і томатів.