Тваринництво

Які клінічні ознаки свідчать про зобну хворобу у ВРХ і ДРХ

Молодняк великої та дрібної рогатої худоби, народжений зі збільшеною щитоподібною залозою, зазвичай має низьку живу масу, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Подібна закономірність щодо маси тіла спостерігається в мертвонароджених тварин, хоча серед них трапляються особини з нормальною масою.

Основною клінічною ознакою ензоотичного зобу (зобної хвороби) у ВРХ і ДРХ є виражене збільшення щитоподібної залози. Через набряк підшкірної клітковини в ділянці підщелепового простору та шиї утворюється напівсферичне утворення тістуватої консистенції.

У мертвонароджених тварин часто спостерігають рідкий волосяний покрив і алопеції. Частина новонароджених тварин гине від асфіксії відразу ж після обривання пуповини, бо різко збільшена щитоподібна залоза здавлює гортань і трахею з боків і звужує їхній просвіт.

У хворих тварин спостерігається пригнічення загального стану, слабкість, порушення з боку дихальної та серцево-судинної систем. У молодняку ВРХ і ДРХ, який виживає, розміри залози поступово зменшуються, і протягом двох-трьох місяців зникають клінічні ознаки.

Всі показники червоної крові тварин, хворих на ендемічний зоб, майже завжди менші за референтні величини. Все це вказує на розвиток у хворих тварин анемії гіпохромного типу, що може бути пов’язано зі зниженням основного обміну внаслідок гіпофункції щитоподібної залози через брак йоду.

У хворих тварин спостерігають помірну лейкопенію. Також відбувається порушення білкового, вуглеводного, мінерального та вітамінного обмінів.

За встановлення діагнозу враховують розташування господарства в умовах певної біогеохімічної зони, вміст йоду в кормах раціону, воді та симптоми хвороби. За виражених клінічних ознак ендемічного зоба (збільшених розмірів залози) встановлення діагнозу не викликає утруднень.

Як повідомлялося, «Промінь» зменшив кількість мертвонароджених телят.