Амброзія споживає з ґрунту приблизно 24-33 кг азоту, - Corteva
На сьогодні амброзія забур’янює усі сільськогосподарські культури і угіддя, у тому числі однорічні і багаторічні кормові трави, просапні культури – соняшник, кукурудзу, сою, ранні зернові – пшеницю, ячмінь, і деякі інші – сади, луки, пасовища, а також значну частину необроблюваних земель.
Про це повідомляє пресслужба Corteva Agriscience.
Шкодочинність виду дуже велика – навіть до загибелі культури за високого ступеня наявності в посівах. Цьому сприяє надмірне висушування та виснаження ґрунту амброзією, завдяки надзвичайній спроможності до використання поживних речовин і води, яку вона відбирає у культурних рослин, утворюючи могутні надземну фітомасу (250-300 ц/га) та кореневу систему.
Амброзія споживає з ґрунту приблизно 24-33 кг азоту, 5-8 кг фосфору, 32 кг калію, і 950 т води для утворення 1 т сухої речовини, а транспіраційний коефіцієнт у два рази вищий від озимої пшениці й у три – від кукурудзи.
Рослини амброзії інтенсивно синтезують хлорогенову, ізохлорогенову кислоти та ефірні олії, які разом з колінами, що накопичуються у суцвіттях та листі, здатні пригнічувати ріст багатьох культурних рослин – спочатку їх надземних органів, а в подальшому поширювати цей вплив і на кореневу систему.
Рослини амброзії продукують велику кількість пилку і насіння. Квітковий пилок є дуже небезпечним і шкідливим для людини, і при вдиханні з повітрям викликає таке алергічне захворювання як амброзійний поліноз, що з кожним роком набуває все більших масштабів. Хвороба призводить до значного знесилення організму людини, а лікування алергії тривале та важке.
Контроль амброзії полягає в планомірному одночасному застосуванні проти неї комплексу заходів і методів захисту, виходячи з біологічних особливостей.
Насамперед це система запобіжних заходів, очищення посівного матеріалу, сівозміна (пар – чистий), попередники, система обробітку ґрунту та застосування гербіцидів.
У посівах більшості сільськогосподарських культур контроль амброзії не є великою проблемою і левова частина гербіцидів, що зареєстровані на цих культурах, ефективно контролює цей вид бур’яну.
Нагадаємо, амброзія полинолиста є головним конкурентом сільгоспкультур у боротьбі за вологу. Раніше було визначено найефективніший гербіцид проти амброзії.