Як за листям діагностують потреби живлення сливи
Діагностування потреби у тих чи інших елементах мінерального живлення проводять візуально за станом листя, беручи до уваги різні відхилення від норми, або ж за допомогою хімічного аналізу.
Про це повідомляє журнал «Садівництво по-українськи».
«Зовнішні ознаки листя можуть змінюватися також під впливом як внутрішніх, так і зовнішніх пошкоджувальних чинників (гриби, бактерії, віруси, шкідники, температурні опіки, нестача води, надмірна кислотність чи лужність ґрунтів, їх ущільнення, радіація, агротехніка, слабкий афінітет щеплюваних компонентів тощо)», – зауважує Ольга Козлова, викладач кафедри рослинництва та агроінженерії Херсонського державного аграрно-економічного університету.
Також наводяться ознаки нестачи та надлишку окремих елементів живлення.
Так, за нестачі азоту листки сливи поступово жовтіють і передчасно обпадають. Плоди недорозвинені, дуже забарвлені й передчасно обпадають. Бруньки й квітки повільно розпускаються, а пагони й корені слабо ростуть. Пагони короткі, тонкі, з рідко розміщеними дрібними листками.
За надмірної кількості азоту листя набуває інтенсивного зеленого забарвлення, ріст і визрівання пагонів затягуються, що призводить до ушкоджень їх морозами.
За браку фосфору утворюються тонкі й короткі пагони з листям, що, маючи темно-зелене забарвлення, набуває бронзово-пурпурового відтінку й передчасно обпадає. Бруньки розпускаються повільно, а квіток і плодів мало.
За дефіциту кальцію кісточкові породи плодових дерев хворіють на гомоз (камедетеча). Кінчики коренів незвичайно короткі, швидко припиняють ріст і відмирають. У повторній хвилі росту коренів спостерігають аналогічну картину.
«Візуальне оцінювання браку в живленні плодових рослин має той істотний недолік, що воно не дає можливості своєчасно виявити картину, оскільки прояв зовнішніх ознак, які свідчать про порушення в мінеральному живленні рослин, відбувається значно пізніше після того, як настає їх голодування», – уточнює вчена.
Вона додає, що більш раннє виявлення голодування рослин без візуальних ознак, коли ще не відбулися глибокі або ж необоротні зміни у тканинах, можливе шляхом хімічного аналізу листя (листкова діагностика). Зразки листків, що відібрано з типових для насаджень рослин, аналізують на вміст здебільшого загальної кількості азоту, фосфору і калію.
Читайте також: Агроном назвав основні фактори закладання плодових бруньок