Цибуля з меншим восковим нальотом виявилася стійкішою до трипсів
На початку 1930-х років доктор Генрі Джонс зі Служби сільськогосподарських досліджень США (USDA-ARS) помітив, що сорт цибулі Біла перська значно менше страждав від трипсів. Цей сорт мав світліший колір листя через менший шар воскового нальоту. Науковці тепер займаються селекцією нових сортів і гібридів цибулі з певним восковим профілем, який був би достатнім для захисту листової поверхні від впливу зовнішнього середовища й хвороб, але при цьому виявляв достатню стійкість до трипсів.
Про це повідомляє журнал «Плантатор».
«За останні 10 років фахівці USDA-ARS та Університету штату Вісконсин продемонстрували, що колір листя цибулі в основному обумовлений кількістю воскового шару й типом воску на поверхні листя. Глянцеве листя стійкого до трипсів сорту Біла перська має такі ж компоненти воску, що й сизі (воскові) сорти. Однак загальна кількість воску на ньому доволі низька», – повідомляє видання.
Також згадується, що листя солодкої іспанської цибулі має проміжну кількість листових восків: їх більше, ніж у глянцевих, але менше, ніж у воскових сортів. Тому ці сорти називають напівглянцевими. Вони демонструють певну стійкість до трипсів.
«Хоча щільність воскового нальоту напівглянцевих сортів цибулі аналогічна щільності чутливих сортів, склад його різний, – йдеться у публікації. – У восковому нальоті напівглянцевих сортів міститься помітно менше кетону 16-Hentriacontanone – це специфічний компонент воску, що має відношення до чутливості сорту до трипсів та багато інших компонентів, таких як жирні спирти й алкани».
У польових дослідах напівглянцеві й воскові сорти з однаково щільним восковим нальотом на листі вирощували поруч. І напівглянцеві постраждали значно менше через ураження трипсами.
На підставі цих результатів науковці тепер займаються селекцією нових сортів і гібридів цибулі з певним восковим профілем, який був би достатнім для захисту листової поверхні від впливу зовнішнього середовища й хвороб, але при цьому виявляв достатню стійкість до трипсів.
«Такі сорти й гібриди все одно потребуватимуть обробок інсектицидами, але науковці сподіваються, що в значно меншій кількості. Це зекономить фермерам витрати на препарати й дозволить уникнути появи комах, резистентних до діючих речовин», – робить висновок видання.
Читайте також: Виробники цибулі мають готуватися до зустрічі з трипсами