Якість шкаралупи яєць погіршується через хвороби птиці
Майже всі захворювання птиці погіршують якість шкаралупи яєць. Одним із найпоширеніших збудників бактеріозів, який впливає на репродуктивні органи і, як наслідок, на якість яйця, є E. Coli.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Шкаралупа яєць у птиці, в організмі якої персистує цей збудник, має світліший колір. Під час сортування спостерігають зростання кількості забруднених кров’ю яєць на початку хвороби.
Водночас ураження птиці збудниками вірусних захворювань спричиняє появу яєць із занадто світлою шкаралупою. За інфекційного бронхіту птиці вона стає знебарвленою та жорсткою, також розріджується білок, подекуди яйця набувають округлої форми і шкаралупа розм’якшується. Птиця, яка перехворіла на інфекційний бронхіт, ще тривалий час несе деформовані, дрібні, з тонкою шкаралупою яйця.
Персистенція пневмовірусу у стаді також спричиняє знебарвлення яєчної шкаралупи.
Персистенція у стаді збудників хвороби Ньюкасла, мікоплазмозу, синдрому зниження несучості знижує міцність шкаралупи, на ній з’являються дефекти (горбики), виникає шорсткість, безшкаралупні яйця. У коричневих яйцях зменшується інтенсивність забарвлення, втрачається блиск, вони ніби вкриваються крейдою, погіршується також щільність білка.
За вакцинації проти хвороби Ньюкасла молодок, які вже почали нести яйця, або курей за показниками приблизно на 2-3% зростають бій і насічка яєць. Зазвичай після вакцинації щільність білка яєць знижується приблизно на 0,5-0,7%, пружна деформація збільшується на 6-8 мкм. Це погіршення показників триває до 10 діб.
Яйця із закривавленою шкаралупою можуть бути сигналом діагностики у стаді еймеріозу.
Інтенсивний ступінь заселення пташника тимчасовими ектопаразитами – червоними курячими кліщами – спричиняє появу крапель крові на шкаралупі внаслідок роздавлювання кліщів після живлення кров’ю. Частіше це виникає за потрапляння яєць на збірну стрічку чи інші механізми, де знаходяться колонії курячого кліща.