Тваринництво

Зростання цін на курячі яйця загальмувалося

Закупівельні ціни на тендерах на курячі яйця стабілізувалися. Зростання майже зупинилося: 20 жовтня середня закупівельна ціна торговельними мережами була 59,6 грн/десяток (+3 в.п. до ціни 13.10), а 27 жовтня – 60,1 грн/десяток, що на 1 в.п. вище ціни минулого тижня.

Виробники відновлюють поголів’я птиці для забезпечення попиту і стабілізації ринку, повідомили у Мінагрополітики.

«Орієнтовно до кінця року посадять щонайменше 6,5 млн голів птиці, що на 35-40% більше, як порівняти з поголів’ям вересня, – зазначив заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький. – Від моменту посадки до старту повноцінного знесення яєць минає 5 місяців. Тож можемо очікувати зниження ціни до економічно обґрунтованої. Ми вийшли на цінове плато, а коли збільшиться поголів’я курей-несучок, очікуємо на зниження ціни».

На зростання ціни вплинув сезонний попит, значне скорочення поголів’я курей та падіння виробництва. Через військові дії підприємства значно скоротили або взагалі припинили свою діяльність, також частково була призупинена інкубація яйця для отримання молодняку птиці.

Найбільший відсоток падіння виробництва яєць зафіксований у квітні: 3,780 млн штук, що  на 17,3% менше, ніж у квітні 2021 року. З травня спад виробництва вийшов на плато, а починаючи з липня, падіння незначно пришвидшилось (-0,7 в.п.). У вересні темп падіння зменшився, було вироблено 9295 млн яєць, що на 15,7% менше, ніж у вересні минулого року.

Із початку вересня ціна на яйця зросла з 29,91 грн/десяток у середньому по Україні до 62,01 грн (27 жовтня). Найбільший приріст – 16% до попереднього тижня – спостерігався 7 жовтня.

Наразі зростання роздрібної ціни на яйця суттєво сповільнюється: якщо тиждень тому ціна зросла на 9 в.п., то з 21 по 27 жовтня – на 4 в.п.

Як повідомлялося, АМКУ досліджує причини підвищення цін на яйця.

Нагадаємо, «Овостар Юніон» за дев’ять місяців виробив на 5,1% менше яєць.