Жовчні кислоти в раціоні корів значно поліпшують травлення
Додавання жовчних кислот у корм дійних корів сприяє поліпшенню засвоєння жиру та жиророзчинних вітамінів, балансу енергії відходів. Крім того, запобігає порушенню метаболізму, зокрема синдрому жирової печінки корів, особливо в період тільності. Жовчні кислоти дуже потрібні для раціонів з високим умістом жиру.
Приблизно в 50% дійних корів упродовж транзитного періоду спостерігаються прояви синдрому жирної печінки різного ступеня – від помірного до тяжкого.
Цей синдром можна діагностувати в будь-якої корови, адже у кожної з них відбуваються гормональні зміни: підвищується рівень жирних кислот під час отелення й одразу після нього, що призводить до негативного енергетичного балансу. Наприклад, у корів із нормальною вагою в період отелення в печінці може накопичуватися близько 0,5 кг жиру протягом перших 24 годин, що збільшує вагу печінки на 5%.
Зазвичай у високопродуктивних корів із жировою дистрофією печінки розвиваються захворювання, спричинені умовно-патогенними збудниками, зокрема некробактеріоз, злоякісний набряк. Науковці за епізоотологічного обстеження понад 90 великих тваринницьких господарств, де утримують високопродуктивних корів голштинської породи, встановили, що в багатьох стадах жуйка відбувається тільки у 30-40% корів.
У тварин також спостерігається виснаження, пригнічення, порушення обміну речовин, атонія передшлунків. Корови частіше лежать, важко встають. Хворі тварини відмовляються від вживання корму й води. У молодих тварин незрілі функції печінки та холецистит призводять до кишкових захворювань.
Брак жовчних кислот – одна з причин порушення слизового покриву в кишківнику, що призводить до зниження імунітету й засвоєння поживних речовин.
Основний обсяг жовчних кислот усмоктується в кров пізніше, ніж їжа, й потрапляє назад у печінку, сприяючи її регенерації та захисту.
Додати коментар