Тваринництво

Зеараленон створює проблеми з репродукцією ВРХ

Під впливом токсигенних штамів грибів сировини комбікорми для великої рогатої худоби не лише втрачають кормову цінність, а й стають токсичними. Навіть незначна кількість  мікотоксинів у організмі тварин значно знижує їхню продуктивність, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Мікотоксини погіршують використання протеїну й мінеральних речовин комбікорму, гальмують синтез білків, послаблюють імунну систему й дію вакцин, спричиняють порушення в органах і тканинах, а також отруєння різного ступеня.

Так, зеараленон ‒ естрогенний метаболіт кількох видів гриба Fusarium ‒ з’являється в силосі, кукурудзі та інших зернових, як-от соя, пшениця, ячмінь, овес, сорго, в насінні кунжуту, а також у сіні.

Тривалий вплив зеараленону на організм ВРХ проявляється проблемами з репродукцією: знижується виживання ембріонів, виникають набряки й гіпертрофія геніталій перед статевим дозріванням, безпліддя тощо. Цей мікотоксин ще називають чинником абортів.

За хімічним складом зеараленон схожий на естрогенний гормон естрадіол, що дозволяє йому приєднатися до клітинних рецепторів, спричиняючи естрогенні ефекти, а також патологічний еструс.

Мікотоксини в кормах становлять велику небезпеку не лише для тварин, а й для людей, бо деякі з них, зокрема афлатоксини, є канцерогенами.