Тваринництво

Гіподинамія – одна з причин травматизму кінцівок у свиней

Травматизм кінцівок у свиней серед іншого спричиняють гіподинамія та дистрофічні процеси в кістково-опорному апараті.

Щоб підтримувати міцність кісток, у раціоні супоросної свиноматки має бути правильно збалансований уміст кальцію та фосфору. Доведено, що оптимальним є співвідношення від 1 до 1,3 частини кальцію на 1 частину фосфору. Перевищення норм кальцію може заважати засвоєнню фосфору і, навпаки, занизький його уміст порушується збереження фосфору в кістках.

Окрім того, дослідження вказують на те, що додатковий магній у кормах свиноматок також сприяє нагромадженню кальцію в кістках.

Брак тих чи інших хімічних елементів поповнюють різноманітні мінеральні добавки. Так, дефіцит фосфору й кальцію можна поповнити кормовими фосфатами, які є поєднанням фосфорної кислоти з кальцієм, натрієм або магнієм.

Але варто пам’ятати, що прості добавки (монофосфати) засвоюються краще, ніж подвійні, а подвійні – краще, ніж потрійні (трифосфати). Водночас фітати є найбільш екологічними та біологічно обґрунтованими біодобавками. Вони поліпшують доступність фосфатів й інших поживних речовин у комбікормі для свиней, збільшують приріст маси та підвищують ефективність використання кормів, зменшують виведення фосфору з  каловими масами і його накопичення в гної.

Призводити до деформації суглобів чи кінцівок також може і дефіцит біотину (вітаміну В). Свиноматки з такими деформованими частинами тіла значно частіше травмують ратиці за групового утримання. Тому для утримуваних у групах свиноматок рекомендовано збільшувати вміст біотину в раціонах до 400 мкг/кг.

Важливу роль у здоров’ї ратиць свиней відіграють мідь, цинк, марганець і кобальт.

Як повідомлялося, експерт назвав найбільш небезпечні для України країни щодо розповсюдження транскордонних хвороб свиней.