Зараження сальмонелою в птахівництві відбувається двома шляхами
У птахівництві існують два шляхи зараження сальмонелою: вертикальний і горизонтальний, пише журнал «Наше птахівництво».
Для птиці основним джерелом зараження вважається вертикальна трансмісія: від стада прабатьків через батьківський інкубатор до стада розведення, через інкубатор до бройлерів, переробників, роздрібної торгівлі й, нарешті, на кухню.
Горизонтальна трансмісія складніше, інколи її важче виявити та відстежити, може відбуватися через корм, обладнання чи довкілля на будь-якій зі стадій вертикальної трансмісії.
Своєчасна діагностика сальмонельозу із застосуванням сучасних експрес-методів Рідаскрін Сальмонела відіграє важливу роль. Ця тест-система на основі ІФА дозволяє точно визначити наявність сальмонели у 25 г зразка.
Після такого визначення є можливість оперативно відстежити, на якому етапі виробничого процесу ‒ інкубатор, батьківське стадо, комбікормовий завод, ферма, де виростили птицю, чи м’ясокомбінат ‒ відбулося зараження.
Моніторинг і запобігання сальмонельозу передбачають відбирання проб на всіх стадіях виробничого ланцюжка, визначення джерела зараження, знезараження у пташниках, на м’ясокомбінатах, в навколишньому середовищі, а також лікування персоналу (за потреби).
Заходи визначення джерела вертикальної трансмісії містять і відбирання проб із повітропроводів, кормового пилу, охолоджувачів піддонів, полови в інкубаторі, вкладок у ящики для курчат, ящиків для транспортування, посліду курчат, проби прямої кишки та шкіри бройлерів, так само як із м’яса грудки.
Нагадаємо, за сальмонельозу найбільші ураження спостерігають у курчат.