Тваринництво

За тривалого зберігання преміксів втрачається активність вітамінів

Термін зберігання преміксів – важливий чинник, який впливає на стабільність вітамінів, пише журнал «Наше птахівництво».

Шлях потрапляння вітамінів із виробництва до преміксної групи, а потім до птиці у складі корму дуже довгий – іноді у кілька років. За європейськими нормами термін зберігання вітамінно-преміксної добавки – не більше 6 місяців. У деяких країнах Азії й Африки він може сягати 24 місяців.

Рецептура комбікорму головним чином впливає на стабільність речовин у ньому. Іноді виробники використовують речовини, які можуть бути агресивні щодо вітамінів – наприклад, холін або деякі мікроелементи.

Дослідження показали, що помилки у підборі інгредієнтів та їхніх форм суттєво знижують активність вітамінів під час зберігання кормової суміші. Так, за зберігання преміксу близько 6 місяців у ньому майже втрачалась активність вітамінів Е, С, А, D3.

Годівля птиці кормом зі збідненим вітамінним складом призведе до втрат. До того ж неможливо просто збільшити кількість вітамінів та інших активних речовин, якщо суміш уже вироблена, а потреби птиці зросли, до прикладу через стрес.

Є кілька варіантів розв’язати цю проблему. Перший – традиційний: ще на етапі виробництва кормосуміші додати у рецептуру трохи більшу кількість вітамінів із розрахунку, що частина з них зруйнується під час зберігання.

Другий варіант, як показує практика, набагато ефективніший: застосування концентрованих вітамінних сумішей для випоювання птиці. Як правило, вони містять, окрім вітамінів, ще амінокислоти, мікроелементи, стабілізувальні речовини тощо.

Як повідомлялося, технологія виробництва кормів у Європі базується на ефективних преміксах.