За ентеровірусного гепатиту курей летальність сягає 30%
Основні шляхи інфікування птиці за ентеровірусного гепатиту курей – трансоваріальний, аерогенний, аліментарний. Захворюваність сягає 80-90%, летальність – 30%. Інкубаційний період ентеровірусного гепатиту курей триває 1-6 діб.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Патогенез хвороби пов’язаний із репродукцією вірусу в епітеліальних клітинах носоглотки і тонкого кишківника, де настає дистрофія, некроз та десквамація і, як наслідок, гостре катаральне запалення.
Згодом із течією крові вірус потрапляє в печінку, де відбувається його вторинна репродукція й альтеративне запалення. Циркуляція в крові імунних комплексів «антиген-антитіло» та осідання їх у нирках зумовлює розвиток нефрозонефриту.
У хворих курчат спостерігають апатію, втрату апетиту, діарею з надлишковим виділенням солей сечової кислоти. Пік падежу курчат реєструють на 4-5-ту добу хвороби. Починаючи із 7-8-ї доби він знижується до 10-12 діб. Перехворілі курчата малорухомі, з тривалим проносом, загальмованим ростом, деякі – з припухлими суглобами кінцівок.
На розтині трупів загиблої птиці знаходять ознаки альтеративного запалення печінки: орган збільшений в об’ємі, в’ялої консистенції, з поверхні й на розрізі має строкате забарвлення – темно-жовті ділянки чергуються з темно-червоними.
Нирки гіперемійовані, набухлі, в’ялої консистенції, містять багато уратів сіро-білого кольору.
Сечоводи переповнені солями сечокислого натру, мають вигляд двох білих тяжів.
У верхніх дихальних шляхах, тонкому відділі кишківника – гостре катаральне запалення, а в сліпих відростках – серозно-фібринозне.
Селезінка збільшена в розмірі, яскраво-червоного кольору, м’якої консистенції, зіскрібок із пульпи великий (серозно-фібринозний спленіт).
У суглобах кінцівок – серозно-фібринозні артрити.
Як повідомлялося, Е-вірусний гепатит не спричиняє значної загибелі курей.
Довідка
Ентеровірусний гепатит курей – висококонтагіозна вірусна хвороба, що уражує печінку, нирки, органи травлення, дихання й імунної системи курчат 1-7-тижневого віку. Збудник – РНК-місткий вірус родини Picornaviridae, роду Enterovirus.