Тваринництво

За аскаридіозу значно знижується несучість курей

Аскаридіоз у дорослих курей може мати гострий і хронічний перебіг, пише журнал «Наше птахівництво».

Кури інфікуються аліментарним шляхом під час заковтування яєць аскаридій із кормом або водою, а також за скльовування дощових черв’яків – носіїв личинок аскаридій.

Гострий, або лавральний аскаридіоз відповідає тканинній преімагінальній фазі розвитку личинок, які локалізуються у стінці кишківника у люберкінових залозах. Клінічні ознаки першого етапу хвороби проявляються на 5-6-ту добу після зараження у вигляді в’ялості птиці, зниження апетиту, діареї. На 14-17-ту добу стан птиці погіршується, діарея супроводжується виділенням посліду з додаванням слизу та крові.

За інтенсивної інвазії видимі слизові оболонки, гребінець та сережки стають блідими, жовтушними, сухими. Птиця пригнічена, малорухома, зі скуйовдженим оперенням, опущеними крилами, за підлогового утримання – брудна й мокра. Несучість значно знижується. Грудна кістка деформована. За гематологічних досліджень спостерігають зниження кількості еритроцитів та гемоглобіну, еозинофілію.

Через 18-20 діб після зараження з початком періоду виходу личинок зі стінки кишківника у його просвіт стан дорослих курей погіршується. За інтенсивної інвазії аскаридіями доросла птиця може зменшувати несучість за одними даними в 1,5 раза, за іншими на 20-30%. Виводимість інкубаційних яєць знижується у середньому на 4-6%. Ця стадія триває близько 20 діб.

Третій період хвороби починається після досягнення аскаридіями імагінальної стадії розвитку і триває декілька місяців. При цьому спостерігають пригнічення птиці, анемію, виснаження, алергічні реакції, здуття кишківника, його розриви або закупорювання аскаридіями.

Як повідомлялося, аскаридіоз реєструють переважно влітку та восени.