Яких втрат завдають господарству інфекційні аборти в кіз та овець
Інфекційні аборти дрібної рогатої худоби мають найсильніший економічний вплив на господарство. Вони можуть бути спричинені як одним, так і кількома інфекційними агентами (змішана інфекція).
Про це пише журнал The Ukrainian Farmer.
Щоб визначити вартість аборту в м’ясних, молочних або м’ясо-молочних порід овець і кіз, слід ураховувати потенційні втрати, яких він завдає. Існує два типи фінансових втрат (див. таблицю).
Зазвичай фермери, визначаючи фактичний економічний вплив, помилково враховують тільки прямі втрати. Однак непрямі втрати можуть відігравати вирішальну роль. З тим завжди варто звертати увагу на вартість годівлі непродуктивних через цю патологію тварин.
Після аборту тварина входить у непродуктивний період, що триває щонайменше 7 місяців (2 місяці – на відновлення, 5 місяців нової кітності). Цей непродуктивний період може тривати і довше, особливо в стадах, що мають тільки один період окоту на рік, або у тварин, які не запліднилися після першого спарювання/осіменіння.
За оцінками, у Великій Британії вартість одного аборту в стаді м’ясних порід овець може перевищувати 90 євро. Але ці витрати значно вищі в стадах молочних порід овець – щонайменше 200 євро фінансових втрат на один випадок аборту, а у високопродуктивних господарствах перевищують 300 євро.
Нагадаємо, на 1 червня поголів’я овець і кіз в Україні становило 1,4 млн голів.