Тваринництво

Які способи внесення добрив із тваринницьких ферм

Які способи внесення добрив із тваринницьких ферм

Добрива тваринницьких ферм поділяються на дві категорії: повільної та швидкої дії. До першої належить переважно гній (крім пташиного посліду). «Швидкі» добрива – це гноївка та пташиний послід.

Про це на Всеукранському практичному форумі «Свинокомплекс-2023. Здоров’я поголів’я – запорука продуктивності» розповів Ян Бондаренко, керівник відділу продажів та оренди техніки для керування органічними відходами ТМ «А.ТОМ».

Добрива повільної дії треба вносити влітку, перед сівбою озимини, або восени. Гноївку краще вивозити на поля навесні, безпосередньо перед або під час оранки.

Вносити добрива можна бочками чи шланговими системами. На значні відстані вигідно вивозити гній бочками. На менші – шланговою системою.

«Одна насосно-дизельна станція дозволяє подавати гній шланговою системою на 4 км, – зазначив Ян Бондаренко. – Цю відстань можна збільшити за допомогою контейнерної системи, коли гній подають шлангами не безпосередньо в бочку з аплікаторами, а у контейнер у полі. З контейнера гній подають у бочку, що агрегатується з трактором, і той розвозить його на поля. Таку систему доволі широко застосовують на великих тваринницьких комплексах».

Збільшити відстань подавання гною в поля можна, застосовуючи й більшу кількість проміжних насосно-дизельних станцій, додав він.

«Так, за 12 годин наша мобільна бригада вивезла бочкою на відстань 4 км 480 м³ гною. Натомість за такий самий час шланговою системою викачала і вивезла 1800 м³ несепарованого гною, або 2160 м³ гноївки», – розповів Ян Бондаренко.

Отже, продуктивність шлангової системи становить 150 м³/год викачування й транспортування несепарованого гною або 180 м³ сепарованого. Тоді як продуктивність вивезення гною трактором із бочками – 40  м³/год. Витрати на внесення в поля шланговою системою несепарованого гною сягнули 36 грн/м³, сепарованого – 30 грн/м³. Внесення гною бочками обійшлося в 57 грн/м³, уточнив Ян Бондаренко.

Важливий момент перед тим як почати викачування гною з лагун будь-яким способом – перемішування, щоб гній набув однорідної консистенції, додав він.