Які патолого-анатомічні зміни характеризують інфекційну анемію курчат
За інфекційної анемії курчат (ІАК) на розтині трупів спостерігають виснаження, блідість шкірних покривів. У полеглої або хворої птиці кістковий мозок має жовтий колір; тимус і фабрицієва сумка атрофовані; печінка, нирки й селезінка збільшені та знебарвлені. Спостерігають також підшкірні крововиливи, крововиливи на різних групах м’язів і слизової залозистого шлунка.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Гістологічні зміни за спонтанної й експериментальної ІАК подібні. На початку патолого-морфологічні зміни виявляють у кістковому мозку і тимусі, а потім у фабрицієвій сумці, селезінці та печінці. Характерними ознаками є набряк і внутрішньоядерні включення у кровотворних клітинах-попередниках, тимоцитах і ретикулярних клітинах тимусу.
За гострої фази анемії розвивається гіпоплазія й аплазія кісткового мозку, виснаження лімфоцитів лімфоїдної системи та збільшення гепатоцитів. Надалі кровотворна тканина заміщується на жирову.
На 4-6-ту добу після зараження кількість зрілих еритроцитів і кровотворних клітин знижується, з’являються великі бластні клітини. Спостерігають пригнічення кровотворення (панцитопенія). На 8-му добу ІАК у кістковому мозку, тимоцитах і клітинах кори тимусу з’являються еозинофільні внутрішньоклітинні включення.
Морфологічні зміни у тимусі, селезінці, фабрицієвій сумці і мигдалинах сліпої кишки супроводжуються виснаженням лімфоцитів. Найвираженіші зміни тимусу спостерігають через добу після зараження.
Відновлення функції кровотворних органів починається приблизно на 18-ту добу після інфікування птиці, а на 22-24-й день у кістковому мозку переважають гіперпластичні зміни. У період відновлення еритропоез передує гранулоцитопоезу.
.