Тваринництво

Які патологоанатомічні зміни спостерігаються за аспергільозу в птиці

Птиця, що загинула від аспергільозу, переважно виснажена. Трупне задубіння добре виражене. Слизові оболонки анемічні. Носові отвори склеєно слизом, за натискання з них виділяється сірувата маса.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

За ураження верхніх дихальних шляхів у птиці знаходять жовтуватий або сіруватий ексудат із домішками білуватих плівок, що закорковують відповідні відділи дихальних шляхів. Слизові оболонки гіперемійовані.

Основні патологоанатомічні зміни локалізують у легенях і повітроносних мішках, рідше ‒ в печінці й нирках, де утворюються характерні аспергільозні вузлики ‒ білуваті, сіруваті чи жовтуваті ‒ м’якої, еластичної чи хрящової консистенції. Їхні розміри ‒ від ледь помітних до горошини, на розрізі ‒ гомогенно-казеозні.

За гострого перебігу аспергільозу легені птиці набряклі, на їхній поверхні і на розрізі можна виявити вузлики гомогенної, казеозної маси. Оточені темно-червоною зоною, з жовтувато-некротичним центром. У некротичній тканині, як правило, є гіфи міцелію.

За надгострої форми аспергільозу клінічні ознаки можуть бути відсутніми, спостерігається локальна чи дифузна пневмонія без утворення вузликів, легенева тканина може бути гепатизованою. Інколи буває вогнищева чи розлита пневмонія без утворення вузликів. Повітряні мішки розтягнуто фібринозним ексудатом, стінки ущільнені, а на поверхні ‒ дископодібні чи пластинчасті нашарування, що містять колонії гриба. Подекуди стінки повітряних мішків вкриває пухнастий наліт.

Спостерігаються типові аспергільозні вузлики у печінці, нирках і селезінці. Нерідко ‒ серозне і серозно-фібринозне запалення бронхів, коли вони повністю закорковані фібринозними масами, що проросли гіфами гриба. Слизова оболонка шлунково-кишкового тракту має катаральне запалення.

За хронічного перебігу хвороби вузлики в легенях іноді зливаються у тверді конгломерати неправильної форми.

За аспергільозу ембріонів на підшкаралупних оболонках заражених яєць добре видно темні плями ‒ колонії гриба. Ембріональні оболонки набряклі, інколи з крововиливами. В ембріонів носові канали й вушні раковини закорковано грибом.

На розтині полеглої птиці виявляють множинні вузлики в очеревині, плеврі та стінці повітроносних мішків. Крім того, реєструють вузлувату пневмонію, катаральний риніт, трахеїт, ларингіт.