Які основні чинники виникнення зміщення сичуга у корів
Сьогодні зміщення сичуга у корів втратило всі закономірності розвитку і патогенезу. Захворювання провокують зоотехнічні й ветеринарні чинники.
Про це на Всеукраїнському практичному форумі «Молочна ферма. Ефективне виробництво» розповів ветеринарний лікар ТДВ «Терезине» Ігор Іваниця.
Основні зоотехнічні чинники, що призводять до зміщення сичуга:
– Склад раціону, зокрема різка зміна раціону.
– Технологічні недоліки, зокрема відсутність індивідуальних боксів для отелення.
«Багато господарств використовують отелення серед сухостійної групи для мінімізації стресу у новотільної чи сухостійної корови, – зазначив Ігор Іваниця. – На мою думку, це неправильно. Адже моніторинг корови в індивідуальному боксі дозволить швидше визначити зміщення сичуга».
– Генетичний чинник – недостатня кількість гормону мотиліну.
Цей гормон відповідає за правильну скоротливість сфінктерів сичуга. «Переважно сичуг зміщується вліво у новотільних корів. Також у них буває правостороннє зміщення, але в нашому господарстві таких корів приблизно 10%, – підкреслив ветлікар. – Правостороннє зміщення буває і в корів, які мають довший період лактації».
– Передумови родів: крупнопліддя, двійні.
Основні ветеринарні чинники, що призводять до зміщення сичуга:
– Гіпотонія (атонія) шлунку – головний чинник зміщення сичуга.
– Кульгавість.
«Навіть якщо раціон і умови утримання корови ідеальні, але в сухостій вона заходить кульгавою, то не зможе спожити достатньо сухої речовини», – пояснив Ігор Іваниця.
– Гіпокальціємія і, як наслідок – затримка посліду (метрит).
– Кетоз на початку лактації, кетоацидотичний стан навіть після проведеної операції, захворювання печінки.
«Якщо кетоз можна легко побороти, то кетоацидотичний стан, який залишається навіть після зміщення сичуга, безпосередньо впливає не тільки на кінцівки, шлунок і вим’я, а й на репродуктивні органи», – наголосив ветлікар.
– Стрес: розчищення ратиць, больова реакція, перегрупування, статева охота.
«Так, якщо у корови надмірне лібідо, у неї може виникнути гіпотонія (атонія) рубця і згодом – зміщення сичуга, – зазначив Ігор Іваниця. – Тому це – проблема не лише корів у післяотельний період. Зокрема, ми реєстрували в своєму господарстві випадки зміщення сичуга у корів після статевої охоти».
Довідка
Зміщення сичуга – захворювання корів, що характеризується здуттям сичуга та зміщенням його вліво (між лівою черевною стінкою та рубцем) або вправо (між правою черевною стінкою та кишечником).