Які основні чинники виникнення ацидозу рубця у ВРХ
Першопричиною ацидозу у ВРХ є зміщення рН рубця в кислий бік, яке ініціює розвиток складного симптомокомплексу метаболічних змін, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Основними чинниками, що викликають закислення рубця, є:
– Зменшення частки структурованих кормів, збільшення ступеня дисперсності кормів, що пришвидшує рух кормових мас у напрямі сичуга.
Сповільнюється жуйка, зменшується виділення і надходження у рубець слини, що містить лужні сполуки. Слинні залози виділяють бікарбонати лужних металів, які мають буферні властивості й запобігають зміщенню рівноваги в кислий бік.
Оптимальна величина частинок корму – 4-8 мм, а їхня частка в масі корму має бути не менше як 50%. Разом із тим частка грубих частинок розміром понад 1,9 мм не має перевищувати 15%. Збільшення розмірів може призвести до сортування тваринами корму і зменшення його споживання.
На огляді тварин не менше як 60% повинні мати активну жуйку.
– Збільшення кількості легкоперетравних вуглеводів (крохмалю, патоки, варених овочів, кукурудзи на стадії молочної стиглості, цукрового буряка) та концкормів у раціоні.
Збільшення так званих легких вуглеводів порушує баланс мікрофлори. У результаті вуглеводи зброджуються до молочної кислоти, концентрація якої може зростати до 40 мг/мл. Молочна кислота потрапляє у кровотік, спричиняючи ацидоз у всьому організмі.
Водночас зменшується кількість кислот, потрібних для синтезу молочного жиру. За таких умов жирність молока може знижуватися на 0,3% за зниження загального надою на 2,7 кг.
Кількість структурованих вуглеводів у раціоні – щонайменше 19-21%, тоді як уміст крохмалю – максимум 28%, сахарози – 6%.
– Зміна раціону в період переходу із сухостійного на лактаційний.
Різкі зміни негативно впливають на видовий склад мікрофлори рубця, зменшується кількість мікроорганізмів, здатних утилізувати молочну кислоту й аміак, що утворюється при дезамінуванні амінокислот.
Щоб зменшити навантаження на мікроорганізми рубця, концкорми слід уводити поступово з додаванням сіна як джерела клітковини.
– Згодовування кислих кормів: силосу, жому, яблук.
рН силосу не має бути нижчим за 4, масова частка оцтової кислоти серед маси кислот – до 40%, а масляної кислоти – не більше як 0,2%.
– Висока вологість, ушкоджені гнилісною мікрофлорою корми.
Через це зменшується споживання корму коровами, мікотоксини потрапляють у кров.
Як повідомлялося, гострий ацидоз характерний для корів, які отримали різкий доступ до надлишку корму.