Тваринництво

Які наслідки порушення мінерального обміну в птиці

Найбільш небажаним наслідком порушення D-вітамінного та фосфорно-кальцієвого обміну в птиці є зниження якості шкаралупи яєць.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Засвоєння кальцію та фосфору відбувається за участі вітаміну D3, точніше – його активних метаболітів: 25OHD3, 1,25(OH)2D3 та 24,25(OH)2D3. Вітамін D2 не має такого практичного значення, бо його активність у 30-35 разів менша, ніж вітаміну D3.

До активних регуляторів кальцієвого гомеостазу належать паратгормон (паратерин, ПТГ), кальцитонін (КТ), кальцитріол, опосередковану дію мають естрадіол, прогестерон, трийодтиронін (Т3) та тироксин (Т4).

За браку кальцію, фосфору та вітаміну D3 в раціоні або порушення їхнього обміну в організмі птиці розвивається рахіт – хронічне захворювання молодняку всіх видів.  

Лише певна частина макро- і мікроелементів може всмоктатися та перетворитися в організмі птиці в метаболічно активну форму. Щоб оцінити ефективність використання мінеральних речовин застосовують такі методичні підходи:

– вивчення інтенсивності росту молодих тварин;

– профілактика захворювань;

– визначення концентрації елементів в органах і тканинах, металопротеїдів (гемоглобін, тироксин), активності металоензимів (церулоплазмін, глутатіонпероксидаза, лужна фосфатаза);

– включення ізотопу в тканини;

– рентгенофотометричні дослідження;

– встановлення засвоюваності (ретенції) елемента за даними балансових дослідів.

Як повідомлялося, кальцієва дієта у курей-несучок покращує якість і колір яєчної шкаралупи.