Тваринництво

Які клінічні ознаки хвороби Марека

Хвороба Марека проявляється у птиці у віці від 6 тижнів, але частіше від 12 до 24-го тижня, пише журнал «Наше птахівництво».

Тривалість інкубаційного періоду – від 3-4 тижнів до кількох місяців.

Перебіг хвороби за особливостями клінічних ознак та уражень тканин і органів поділяють на класичну та гостру форми.

За класичного перебігу уражується близько 10% поголів’я, за гострого – 20-30%. Загибель починається у віці від 8 тижнів, проте її пік зазвичай настає у 5 місяців. За штучного зараження добових курчат, які не мають материнських антитіл, загибель може настати через 3 тижні і навіть через 10-17 діб.

Класична форма характеризується підгострим й хронічним перебігом. Інкубаційний період триває 2-6 місяців, із проявами ураження периферичної та центральної нервової системи. Практично може уражуватися будь-який нерв. Отже, симптоми можуть бути різноманітними: кульгавість, парези, атаксія, паралічі однієї чи обох кінцівок, крил, шиї та хвоста. Хвора птиця гине у віці 3-5 місяців.

Гостра форма хвороби Марека має короткий інкубаційний перебіг: від кількох тижнів до 2-3 місяців.

Клінічні ознаки за цієї форми хвороби часто неспецифічні: млявість, анемія, іноді утруднене дихання та кашель, розлад травлення, виснаження, відмова від корму, дегідратація. Їхній прояв залежить від розташування новоутворень у тих чи інших органах. Інколи реєструють ураження шкіри.

Для гострої форми характерна раптовість, швидкий перебіг, високий відсоток летальності (до 80%) курей у віці до 1-5 місяців.

Як повідомлялося, за діагностики хворобу Марека передусім диференціюють від інших захворювань.

Довідка

Хвороба Марека (нейролімфатоз птиці, параліч птиці, інфекційний нейролімфатоз птиці, ензоотичний нейроенцефаломієліт птиці) – висококонтагіозна вірусна хвороба переважно курей та індиків. Проявляється парезами, паралічами кінцівок, зміною   кольору райдужної оболонки очей, деформацією зіниці, а також утворенням пухлин у внутрішніх органах, скелетній мускулатурі та шкірі.