Тваринництво

Як зменшити емісію та вміст аміаку у пташниках

Серед технологічних заходів, простих і водночас ефективних, завдяки яким можна істотно зменшити емісію та вміст аміаку в повітрі пташників, – оптимізація щільності посадки птиці у пташнику, належний менеджмент підстилки та напування птиці. У комплексі все це дає змогу зменшити вологість посліду та підстилки, а отже, ступінь деградації азотистих речовин до аміаку.

Інгібування розкладу азотистих речовин посліду після його виведення з організму птиці та зв’язування вивільненого аміаку в основному здійснюють шляхом оброблення посліду та підстилки різними абсорбентами, хімічними, мікробіологічними та фітопрепаратами.

У якості абсорбентів зазвичай використовують цеоліти, бентоніти та інші матеріали, здатні поглинати аміак. Ефективність цього заходу залежить від виду та кількості абсорбувального матеріалу щодо маси посліду або підстилки. Для досягнення значного ефекту маса абсорбувального матеріалу щодо маси посліду та підстилки теж повинна бути доволі значною.

Додавання до посліду або підстилки хімічних речовин (головним чином речовин окислювального типу – розчинів кислот та лугореагувальні солей) для зменшення емісії аміаку та його зв’язування – досить поширена практика в багатьох країнах. Під час вирощування курчат-бройлерів вносять 200-500 г/м2 підстилки цих засобів. Відразу після оброблення підстилки емісія аміаку знижується на 70-90%, але мірою зниження реагувальної здатності препарату та збільшення кількості посліду ефективність його дії зменшується.

Фітопрепарати знижують вміст аміаку менше, ніж хімічні реагенти, проте їхня перевага у безпечності для довкілля.

Засоби оброблення підстилки комплексної дії включають абсорбенти мінерального та рослинного походження, хімічні реагенти, речовини-дезодоранти, фітопрепарати тощо.

Останнім часом набувають поширення ЕМ-технології. Вони передбачають використання культур так званих ефективних мікроорганізмів замість хімічних засобів. Встановлено, що інокуляція посліду певними культурами мікроорганізмів пригнічує ріст і розмноження амоніфікувальної мікрофлори та дає змогу зменшити емісію аміаку з підстилки на 20-30%.

Нагадаємо, відносна вологість вище 70%, що тривалий час зберігається у пташнику, може призвести до намокання підстилки.