Тваринництво

Як ячмінно-бобовий раціон курей-несучок впливає на вміст загальних ліпідів

Обмінні процеси та продуктивність птиці значною мірою залежить від метаболічної дії окремих компонентів раціону. Досліди на курях-несучках кросу Тетра СЛ показали, що за споживання ячмінно-бобового комбікорму на 10,7% зростає кількість триацилгліцеролів, як порівняти зі стандартним. А вміст ефірнозв’язаного холестеролу знижується на 25,8%.

Комбікорм містив 40% ячменю і 20% ‒ кормових бобів, пише журнал «Наше птахівництво».

Імовірно, кількість триацилгліцеролів за згодовування ячмінно-бобового комбікорму зростає через наявність у ньому більшої кількості неетирифікованих жирних кислот (НЕЖК) і використання їх для синтезу саме цього класу ліпідів. Адже ліпіди цих кормів (ячмінь, кормові боби) містять доволі високий рівень НЕЖК, а сумарна кількість ячменю й кормових бобів у дослідному комбікормі сягала 60%.

Результати дослідів указують на те, що жирнокислотний склад ліпідів плазми крові залежить від умісту окремих жирних кислот у раціоні. Так, нижчий рівень поліненасичених жирних кислот, зокрема лінолевої, в ячмінно-бобовому раціоні знижував на 17,3% сумарну кількість поліненасичених жирних кислот і окремих незамінних жирних кислот: лінолевої С18:2 ‒ на 26,8%, ліноленової С18:3 ‒ на 26%. У плазмі крові курей зростала кількість пальмітинової кислоти С16:0.

Також учені дійшли висновку, що під час росту ооцитів у них значно змінюється і загальний уміст ліпідів, і співвідношення окремих їхніх класів.

Найбільші зміни ліпідного складу ооцитів на різних стадіях росту стосуються вмісту фосфоліпідів і триацилгліцеролів. Найвищий рівень фосфоліпідів (51,7± 0,3%) ‒ у молодих ооцитах (маса ооцита 0,17 г). У процесі росту ооцитів їх уміст дещо знижується й надалі суттєво не змінюється до досягнення ооцитами маси в середньому 12,3± 0,6 г. Різке падіння фосфоліпідів ‒ на 80,3%, як порівняти з попереднім етапом ‒ знову відбувається в жовтку сформованого яйця.

Раніше ми писали про особливості супердозингу.