Тваринництво

Як визначити імунодефіцитний стан селезінки та фабрицієвої бурси птиці

Як визначити імунодефіцитний стан селезінки та фабрицієвої бурси птиці

Селезінка птиці бере активну участь у формуванні імунітету, і тому визначення морфологічних критеріїв її імунодефіцитного стану має важливе значення в загальній оцінці імунної функції організму.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Ознака розвитку імунодефіцитного стану в селезінці ‒ роз’єднання клітин ретикуло-ендотеліальних муфт. Цитоплазма клітин ущільнена, контури її неправильної кутоподібної форми, ядра з ознаками зморщування та розпаду. В результаті загибелі й роз’єднання клітин навколо центральної судини муфти утворюється зона розпорошення. Периартеріальні лімфоїдні муфти не визначаються. Серед частини лімфоїдних вузликів у клітинах відбувається локальний лізис. У червоній пульпі можлива загибель великої кількості клітин з утворенням численних дрібних порожнистостей, які формують місцями комірчасту структуру.

Морфологічним еквівалентом імунодефіцитного стану фабрицієвої бурси в птиці є поява дрібних фолікулів без кіркової речовини. В мозковій речовині присутні тільки поодинокі лімфоїдні клітини. Фолікули набувають певної схожості з коконами. Визначається чітке розростання міжфолікулярної сполучної тканини. В окремих фолікулах находять невеликі кістозні порожнини. Одночасно в фолікулярних вузликах можуть формуватися кісти або в них утворюється вистилка з високих епітеліальних клітин, і вони набувають вигляду залозистих утворень.

Під час визначення виразності імуносупресії фабрицієвої бурси потрібно враховувати, що ступінь розвитку змін у фолікулах навіть одного органу й однієї складки може бути різним, і поруч з ураженнями можуть бути незмінені фолікули.

Морфологічним критерієм розвитку імуносупресії в інших периферичних органах імунітету птиці може слугувати атрофія і деструкція лімфоїдних вузликів, різке скорочення чисельності імунокомпетентних клітин різних типів.

Раніше ми писали про те, чим загрожує птиці вторинний імунодефіцит, що супроводжує хворобу Марека.