Як утримують свиноматок у «Ґудвеллі Україна»
Ідеальна система утримання свиней у Європі передбачає поєднання індивідуального утримання з груповим, коли тварини можуть виходити зі станка й гуляти по стайні.
Про це в інтерв’ю журнал The Ukrainian Farmer розповів територіальний керівник виробництва «Ґудвеллі Україна» Віктор Робейко.
Через постійне утримання свиноматок в окремих станках, що практикується в Україні й донедавна ‒ в Європі, свиноматка багато часу лежить. І в такому положенні, особливо за недостатньої вгодованості, відростком кістки продавлюється шкіра в ділянці плеча: погано циркулює кров й утворюються рани.
Коли свиноматки певний період супоросності живуть вільно, ця проблема суттєво зменшується. Хоча з’являються інші складнощі: свині б’ються, їх важко коректно годувати.
«У нас все простіше і дешевше: супоросних свиноматок після місяця від моменту запліднення і до опоросу ми утримуємо в групах по 50 голів і годуємо з підлоги, ‒ зазначив Віктор Робейко. ‒ Це ‒ найпростіша система щодо інвестицій, але потребує професійного персоналу, який може підбирати свиноматок відповідно до віку, вгодованості тощо. Селекція тут дуже важлива, адже за неякісного сортування за розмірами багато свиноматок відбирають із групи в лікарняний бокс тощо через кульгавість, травми, втрату ваги через недоїдання».
Важливим є правильний спосіб годівлі свиноматок, наголосив Віктор Робейко: щоб більші не з’їдали більше корму, не поправлялися, а слабші не були голодними. Для цього в компанії вживають певних заходів.
«Коли свиноматок вперше заганяють до клітки, там має бути багато корму на підлозі, до того ж на більшій площі, щоб створити більше місць для годування. Тоді свині одразу починають їсти, не відриваючись на бійки», ‒ пояснив він.
Багато хто годує свиноматок із більшими інтервалами двічі-тричі на день. Але щоразу першими корм поїдають сильні свиноматки, зауважив Віктор Робейко. А доросла свиноматка може з’їсти втричі більше корму, ніж їй потрібно в період супоросності.
«Тому ми годуємо тричі підряд, тоді сильні свиноматки, раз наївшись, відпочивають, а слабші тим часом наїдаються, ‒ зазначив Віктор Робейко. ‒ Також у корм треба додавати інгредієнт, що збільшуватиме його обсяг. У нас це ‒ буряковий жом. Він розбухає в шлунку, і свиня почувається ситою, довше відпочиває».
Головне, щоб у період супоросності свиноматка отримувала достатньо корму для підтримання кондиції, але не більше, щоб уникнути нарощування зайвого жиру. Бо занадто жирні свиноматки часто мають проблеми з перебігом опоросу і з лактацією, підкреслив він.