Тваринництво

Як підвищити імунітет поросяти після відлучення

У сучасному свинарстві зростає важливість правильної годівлі як єдиного засобу підтримувати імунну компетентність організму свиней, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Актуальні дослідження свідчать, що оптимізована комбінація вітамінів Е, С, 25-ОН вітаміну D3 та специфічних еубіотиків, які підтримують проліферацію та реакцію імунних клітин, є ключовим чинником для створення міцнішої імунної системи поросяти після відлучення, що підвищує загальну ефективність.

Так, вітамін D3 не лише підтримує активацію імунних клітин і вироблення антитіл, а й обмежує гіперреакцію. Дослідження підтвердили роль форми 25-OH вітаміну D3 у збільшенні кількості імунних клітин. Поросята народжуються з дуже низьким рівнем 25-ОН вітаміну D3 у крові, який зрідка досягає мінімуму, а тим більше оптимального діапазону для підтримання імунітету.

Вітаміни Е та С як антиоксиданти запобігають окисному пошкодженню імунних клітин. Під час запальних реакцій потреба поросят у вітаміні Е різко підвищується. При народженні в поросят рівень вітаміну Е в крові залежить від його кількості в крові свиноматки.

Життєздатність поросят значно покращується за оптимального додавання свиноматкам у раціон вітаміну Е під час вагітності та лактації.

Після відлучення поросят рівень вітаміну Е в них також знижується, що потенційно знижує їхню опірну здатність перед інфекціями, зокрема кишковою паличкою. Доведено користь додаткового задавання вітаміну Е після відлучення.

Низький рівень вітаміну С у крові пов’язаний зі зниженням активності лейкоцитів, що мають його в своєму складі.

Деякі пребіотики, наприклад клітинні стінки дріжджів, водорості, також продемонстрували імуномодуляційний потенціал у  свиней. Зокрема, бета-глюкани, можуть посилити окисні реакції у фагоцитах.

Як повідомлялося, захищена бензойна кислота в раціоні поросят поліпшує їхню продуктивність.