Як контролювати сепарацію корму на молочній фермі
На молочній фермі потрібен чіткий облік споживання сухої речовини. Він дозволить зрозуміти, чи є сепарація кормів. Якщо між раціоном на папері і фактично спожитим коровами є відмінності, його споживання зросте, а отже, з’являться додаткові витрати на ветеринарію, здоров’я.
На цьому наголосила головна технологиня МВК «Єкатеринославський» Ганна Перекрестова на Всеукраїнському практичному форумі «Молочна ферма: важливо втримати собівартість».
У споживанні коровами сухої речовини не повинно бути значних коливань. Якщо є великий плюс або великий мінус між добами, це свідчить про сепарацію раціону. І якщо не розв’язати цю проблему, корми використовуватимуться неефективно.
Є кілька інструментів для боротьби з сепарацією корму, зазначила Ганна Перекрестова.
1. Ножі на кормозмішувачі. Їх треба змінювати чітко за регламентом (як випливає з досвіду, не рідше ніж раз на три квартали), заточувати. Ми не бачимо ножів, але структура раціону залежить від їхньої гостроти.
2. Додавати воду. Часточки, дрібні корми краще прилипають одне до одного, і корови їх менше сепарують.
3. Визначений час на змішування кожного раціону. Його має встановлювати технолог, а не оператор, який роздає корми.
4. Пенсильванські сита. Їх треба мати на фермі, аби щодня контролювати сепарацію.
«Ми відбираємо пробу свіжорозданого корму, сепаруємо через ці сита, і відстежуємо кількість залишків, розбиваємо по фракціям, – зазначила Ганна Перекрестова. – Наступного дня беремо залишок з певної секції, знову сепаруємо і порівнюємо відсотки на кожному ситі. Якщо різниця понад 5%, це знак того, що сепарація кормів є. Та й візуально видно, якщо залишки не такі, як розданий раціон».