Як діагностують у птиці хворобу Марека
Для діагностики хвороби Марека до лабораторії надсилають трупи чи хвору птицю – 5-10 голів. Від хворої птиці відбирають кров, від трупів – шматочки уражених органів, нервів, шкіри. Додатково у кожної птиці із зовнішньої поверхні стегна вищипують по 10-15 пір’їн із епітелієм перових фолікулів. Патологічний матеріал використовують для вірусологічних досліджень протягом 2-3 годин після відбору.
Про це пише журнал «Наше птахівництво».
Також вдаються до патоморфологічних досліджень. Характерною ознакою хвороби Марека за гістологічних досліджень є вогнищево-дифузні, інфільтративно-гіперпластичні процеси в периферійних нервах, внутрішніх органах, м’язах і шкірі. В інфільтраті переважають лімфоїдні клітини. В епітелії перових фолікулів виявляють внутрішньоядерні тільця-вкраплення та специфічний антиген у РДП. Антитіла в сироватці крові виявляють в ІФА чи РДП.
За потреби вірус виділяють на курячих ембріонах, які розвиваються на культурі клітин, з подальшою ідентифікацією його в РДП із визначенням патогенності на добових курчатах.
Для ізоляції вірусу заражають у жовток вільні від патогенної флори 4-5-добові курячі ембріони. Для цього використовують суміш 10%-ї суспензії тканин органів і стабілізованої крові в рівних пропорціях. За використання 9-11-добових ембріонів зараження суспензією з очинів пір’я проводять у хоріоналантоїсну оболонку. Інкубація 4-5-добових ембріонів триває 13-14 діб; 9-11-добових – 5-7 діб.
Для виділення вірусу хвороби Марека застосовують 24-48-годинну культуру клітин фібробластів ембріонів курей чи 72-годинну культуру клітин нирок вільної від патогенної флори птиці. Під час репродукції вірусу хвороби Марека в моношарі клітин протягом 90-120 годин проявляється цитопатична дія у вигляді бляшок. Аналогічні утворення з’являються в культурі клітин фібробластів ембріонів курей, контамінованих пробами досліджуваного матеріалу.
Ізольований вірус ідентифікують постановкою РДП з імунною сироваткою. За проведення біопроби її результати оцінюють через 3 або 8 тижнів. У першому випадку в перових фолікулах з’являється вірус – специфічний антиген, у другому – в тканинах і органах виявляють гістологічні зміни та специфічні антитіла до вірусу.
Для індикації вірусу в патологічному матеріалі за можливості застосовують ПЛР. Хворобу Марека диференціюють від стрептококозу, лімфоїдного лейкозу, грипу птиці, хвороби Ньюкасла, пастерельозу, інфекційного енцефаломієліту, гіповітамінозів В1, В2, Е, D, отруєнь.
Нагадаємо, захворюваність на хворобу Марека у невакцинованої птиці може сягати 60%.