Тваринництво

Як держава могла б допомагати пасічникам за отруєння бджіл, ‒ думка

Багато аграріїв недооцінюють користь від підвищення врожайності ентомофільних культур за їхнього якісного запилення бджолами. Простий розрахунок показує: вигідніше купити нетоксичні для бджіл пестициди, але мати додатковий урожай і добросусідські стосунки з бджолярами.

Про це в своїй колонці на Аgrotimes пише спеціаліст із логістики бджіл «Пасіка 21» Олександр Синьоок.

«Значна стаття витрат бюджету пасіки, що майже завжди перебуває поза впливом пасічника, ‒ отруєння бджіл. На жаль, щовесни ми стаємо свідками масових отруєнь бджіл під час внесення ЗЗР недобросовісними аграріями, які, заощадивши, купують пестициди першої й другої групи токсичності, що вбивають бджіл і всю екосистему», ‒ зазначає він.

Олександр Синьоок переконаний, що цю проблему не вирішити без участі держави.

«Головне ‒ якнайшвидше нормалізувати законодавство з європейським, обмеживши можливість використання заборонених у ЄС небезпечних для бджіл хімпрепаратів. А поки що забезпечити, попри протидію аграрного лобі, можливість невідворотного покарання тих, хто порушує умови оброблень», ‒ наголошує спеціаліст.

Алгоритм дій пасічника в разі отруєння бджіл прописаний, але поки що все закінчується відбором проб представниками Держпродспоживслужби. Далі бджоляру власним коштом (а це немалі суми) потрібно самому зробити аналізи.

«На жаль, у більшості цим усе й закінчується. Допомогти могла б держава, надавши кошти на безоплатні аналізи за отруєння бджіл, ‒ вважає Олександр Синьоок. ‒ Лабораторно довівши факт отруєння, пасічник зможе вимагати компенсацію збитків у суді. Це непросто, доведеться витрачатися на юристів. Але з’являється шанс впливати на ситуацію».

Раніше ми писали про умови утримання й догляду бджіл на промисловій пасіці.