Тваринництво

Як брак селену впливає на перебіг фізіологічних процесів у птиці

Дефіцит селену в раціоні птиці спричиняє низку захворювань: м’язову дистрофію, ексудативний діатез, панкреатичний фіброз.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

За тяжкого перебігу селенодефіциту в курчат сповільнюється ріст, вони частіше гинуть.

Причиною м’язової дистрофії у курчат є підвищення утворення продуктів перекисного окиснення ліпідів як наслідок недостатнього синтезу й активності глутатіонпероксидази ‒ в курчат часто спостерігають дистрофію серцевого м’яза, що призводить до їх загибелі.

В індичат, окрім дистрофії скелетного м’яза, спостерігають також дистрофію м’язового шлунку.

Через брак селену знижується активність селензалежної дейоденази в гіпофізі, забезпечуючи біотрансформацію тетрайодтироніну (Т4) у тирозин (Т3). Оскільки в гіпофізі є рецептори лише до Т3, то за дефіциту селену починає уражуватися зворотний зв’язок, який регулює продуктивність тиреотропного гормону. Надлишкове утворення тиреотропного гормону на тлі браку селену є причиною гіперплазії щитоподібної залози.

Загальним депо селену в клітині є глутатіонпероксидаза, і за дефіциту цього мікроелементу активність ферменту змінюється першою. За 2-3 місяці додаються зміни в ендокринному апараті, зумовлені зниженням активності дейоденази.

Нагадаємо, під час стресу птиця особливо потребує цинку, марганцю й селену.