Тваринництво

Втрату ваги бройлера може спричинити інфекційна анемія курчат

Втрату ваги бройлера може спричинити інфекційна анемія курчат

Вірус інфекційної анемії курчат (ІАК) може бути однією з причин знижених показників росту бройлерів. Це насамперед пов’язано з імуносупресивним станом птиці та пригніченням роботи місцевої ланки імунного захисту: клітинної й гуморальної.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Особливістю вірусу інфекційної анемії курчат є його здатність передаватись вертикально (від інфікованих курей батьківського стада) і горизонтально (фекально-оральним шляхом, із пір’ям і підстилкою).

Типові клінічні ознаки в курчат за вертикальної передачі вірусу відсутні через наявність материнських антитіл проти ІАК: анемічний синдром; відставання в рості; атрофія лімфоїдних органів; заміщення червоного кісткового мозку на жовтий; геморагії слизової оболонки залозистого шлунку, підшкірні та внутрішньом’язеві крапкові крововиливи. Такі курчата завжди мають субклінічну форму захворювання, що проявляється імуносупресією й некрозом Т-лімфоцитів, які відіграють визначальну роль у первинній ланці захисту від бактеріальних інфекцій.

Материнські антитіла частково нейтралізують вірус інфекційної анемії курчат і запобігають його реплікації, але не елімінують його повністю з організму. Отже, концентрація вірусу може знижуватися так, що він не спричинятиме класичних клінічних проявів.

Падіння рівня материнських антитіл проти CAV триває до 21 дня життя. Мірою зниження рівня материнських антитіл польовий вірус може почати розмножуватися в організмі курчат. Під час його накопичення збільшується вірусовиділення в навколишнє середовище та починається горизонтальне поширення інфекції, переважно фекально-оральним шляхом. Саме тому особливо важливо дотримуватися системи «порожньо ‒ зайнято» й витримувати експозицію під час дезінфекції.

Вірус інфекційної анемії курчат стійкий до високих температур (56-70 °C витримує протягом 1 години, 80 °C ‒ 30 хвилин, 100 °C ‒ 15 хвилин) і до багатьох комерційних дезінфектантів (зокрема, до катіонних детергентів, амфотерних детергентів).

Вірус не інактивується розчином з pH 3 протягом 3 годин, 90% ацетоном ‒ 24 години. Інактивується 50% розчином фенолу за 5 хвилин, 5% формальдегідом ‒ за 24 години. Тому газація формаліном може бути малоефективною.