Вітамін D3 для курей: що занадто, то не здраво
Надлишкове згодовування птиці вітаміну D3 призводить до зниження показників продуктивності, погіршення інкубаційних якостей яєць, зростання ембріональної смертності. Підвищений вміст цього вітаміну може також знижувати виводимість яєць.
За D-гіпервітамінозу у процесі окислення вітаміну D використовується і вітамін Е, що може призвести до його дефіциту в організмі птиці.
Надлишок вітаміну D спричиняє токсикоз поряд із гіперкальціємією та мінералізацією м’яких тканин. У птиці, що зростає, через збільшену резорбцію кальцію з кістяка виникають проблеми з ногами. В дорослої птиці знижується продуктивність, і кури відкладають яйця з ламкою шкаралупою, шорохуватою в ділянці тупого кінця.
Надлишок цього вітаміну спричиняє мінералізацію м’яких тканин. До того ж кальцій депонується у шкірі та пір’ї, порушуючи обмін мікроелементів. У результаті чого пір’я втрачає еластичність, кінці його обламуються, у несучок настає передчасне линяння.
Резорбція кісткової тканини призводить до того, що в кістяку зменшується кількість кальцію і збільшується концентрація марганцю, магнію та міді. Рівень кальцію в нирках збільшується у 2-2,5 раза, у птиці порушується функція нирок і розвивається ацидоз.
Додати коментар