Тваринництво

Від параметрів мікроклімату пташника залежить якість шкаралупи яєць

Параметри мікроклімату у пташниках впливають на якість шкаралупи яєць, пише журнал «Наше птахівництво».

Так, підвищення концентрації вуглекислого газу в приміщенні до 0,25%, аміаку – до 10 мг/л повітря, сірководню – до 5 мг/л буквально на третю-четверту добу погіршує якість шкаралупи.

Підвищення рівня аміаку до 50 мг/л знижує яйценосність на 20-25%, масу яєць і якість шкаралупи, наслідком чого є підвищення проникності шкаралупи й потрапляння всередину яйця мікроорганізмів.

Висока температура у пташнику також призводить до появи яєць із тонкою шкаралупою. За підвищених температурних показників повітря для поліпшення якості шкаралупи курям-несучкам вводять до раціону аскорбінову кислоту кількістю 100 г/тонна. Проте, якщо в раціоні нестача мінеральних речовин, це не матиме бажаного ефекту.

Висока вологість повітря у пташнику швидше погіршує якість шкаралупи на тлі підвищених температур. За підвищеної вологості на шкаралупі яєць часто з’являються нерівності і зморшки, руйнується кутикула відразу після знесення, що збільшує мармуровість шкаралупи.

Безшкаралупні яйця можуть бути наслідками стресів птиці різного етіологічного походження, особливо в період інтенсивної яйцекладки. Стрес у першій половині доби призводить до передчасного знесення яєць, у яких ще не повністю сформована шкаралупа. За стресу, який виник увечері, частина курей зносить безшкаралупні яйця. Стрес увечері та вночі може призвести до деформації шкаралупи, утворення поясів та інших нерівностей, а також передчасного знесення яєць із м’якою шкаралупою.

Порушення щільності посадки птиці також спричиняє зростання яєць із тонкою, деформованою шкаралупою.

Нагадаємо, мікотоксини у кормах значно погіршують якість шкаралупи яєць курей.