Вентиляція – обов’язковий елемент реновації старої будівлі свиноферми
Оптимальний варіант поліпшити умови утримання свиней, коли бракує коштів на зведення нового комплексу, ‒ переобладнання старих будівель. При цьому обов’язково встановлюють якісну систему вентиляції, пише журнал The Ukrainian Farmer.
Варіантів переобладнання вентиляції старих будівель може бути кілька, залежно від їхніх розмірів. На сучасних свинофермах промислового типу в користуванні 3 основні типи вентиляції: від’ємного, рівного й надлишкового тиску.
Найекономніша й досить ефективна ‒ система вентиляції від’ємного тиску всередині приміщення з впускними стінними клапанами для повітря, витяжними даховими шахтами та клімат-контролем. Для захисту від пікових літніх температур під клапанами встановлюють труби з форсунками для розпилення води під високим тиском, що знизити температуру припливного повітря на 5-7 °С. Таку систему можна застосовувати в усіх приміщеннях. Щоправда, на півдні вона працює гірше.
У маточниках широко застосовують тип вентиляції від’ємного тиску з використанням так званої перфорованої стелі. Така система знижує ризик утворення протягів і забезпечує рівномірне розподілення повітря.
У приміщеннях для опоросу й дорощування також застосовують вентиляцію рівного тиску з даховими припливними й витяжними шахтами. З тим покрівлю треба утеплити.
Також є можливість подати повітря з-під стелі за допомогою стельових клапанів. Однак у такому випадку необхідно повністю ізолювати стелю, тому що влітку під стелею температура підвищується до 70 °С.
Якщо будівлі завширшки до 24 м, установлюють припливну вентиляцію від’ємного тиску ‒ найрозповсюдженіший і вигідний тип в Україні. Для широких будівель від 24 м перевагу віддають дифузній, даховій вентиляції й вентиляції від’ємного тиску, використовуючи силу вітру.
Чим ширша будівля й більше перепон подачі контрольованого повітря, тим дорожчою буде вентиляція.
Нагадаємо, системи обігрівання й вентиляції у свинарнику мають працювати скоординовано.