Вакцинацію проти сальмонели обов’язково поєднують із відповідним біозахистом
Основна форма профілактики Salmonella gallinarum – вакцинація. Для цього розроблені різні види вакцин – як живі, так й інактивовані, пише журнал «Наше птахівництво».
Інактивовані вакцини добре стимулюють вироблення антитіл, але неефективні для стимуляції проліферації клітин імунної системи, надзвичайно важливих для ефективного захисту.
Живі вакцини спричиняють сильну гуморальну та клітинно-опосередковану відповідь, особливо якщо вакцина є високоінвазивною і здатна системно презентувати антигени.
У живих вакцинах на основі зморшкуватого штаму 9R відсутні деякі гени, відповідальні за патогенність. Лабораторні дослідження показали, що захист, спричинений вакциною, дуже ефективний для внутрішніх органів, але слабко запобігає колонізації шлунково-кишкового тракту. Тому такий тип вакцини набагато ефективніший за підшкірного введення, ніж за перорального.
Однак не слід забувати, що вакцинацію завжди треба застосовувати в поєднанні з заходами біозахисту, призначеними для боротьби із сальмонелою.
Вакцини, створені на основі зморшкуватого штаму 9R, також показали свою ефективність для боротьби із зоонозними сальмонелами, зокрема з Salmonella enteritidis.
Нагадаємо, смертність птиці від сальмонели може сягати 93%, тому дуже важлива вчасна діагностика.