Тваринництво

В організмі птиці паразитує декілька видів кокцидій

У 12-палій кишці птиці паразитує два види кокцидій: E. acervulina і E. mivati. За еймеріозу, зумовленому E. acervulina, через серозну оболонку видно сіро-білі смужки, розташовані поперечно на кшталт сходинок драбини. Тоді як за еймеріозу, спричиненому E. mivati, через серозну оболонку видно круглі вогнища сірого кольору. В цих смугах і вогнищах виявляють скупчення гаметоцитів і ооцист, пише журнал «Наше птахівництво».

У тонкому відділі кишківника, в зоні дивертикула жовчного мішка, паразитують E. necatrix і E. maxima. Для першого виду характерне здуття кишківника і численні сіро-білі вузлики, які містять вогнищеві накопичення меронтів другої генерації.

Стадії гаметогонії й ооцисти виявляють не в уражених ділянках кишківника, а в сліпих кишках.

Для другого виду еймерій характерне лише незначне потовщення слизової оболонки й ооцисти золотисто-коричневого кольору в ній. E. maxima уражує основу кишкових ворсинок, що призводить до почервоніння та глибшого пошкодження слизової оболонки.

У прямій кишці та сусідніх ділянках тонкого відділу і сліпих кишок паразитує E. brunettі. За еймеріозу, спричиненого цим видом, знаходять смугасті крововиливи та коагуляційний некроз.

У сліпих кишках паразитує E. tenella, для якої характерний фібринозно-геморагічний тифліт. Штами E. tenella та Е. necatrix повністю пошкоджують слизову оболонку кишківника та призводять до втрати плазми.

Останнім часом великого значення набули методи напівавтоматичної інтерактивної класифікації еймерій. Вони дають можливість установити видову належність неспорульованих ооцист, ураховуючи низку морфологічних і генетичних особливостей збудників, що забезпечить їхню ідентифікацію на будь-якій стадії розвитку.

Нині ж найбільшого поширення набули методи полімеразно-ланцюгової реакції (PCR) та комп’ютерного аналізу зображень (Leica QWin). Вони забезпечують 86-97%-ну детекцію та ідентифікацію збудників еймеріозу в птиці.

Раніше ми писали, як діагностують кокцидіоз у птиці за методом Дарлінга.