Увага до свиноматки дозволить отримати здорових поросят
Здорове порося можна отримати лише від здорової якісної свиноматки.
На цьому наголосив Василь Щерблюк, засновник і ветфельдшер ПП «Макс-Ком», на Всеукраїнському практичному форумі «Свинокомплекс. Ефективне виробництво».
«Яка б не була генетика, найперше і найважливіше – це карантинування й вакцинація, – зазначив він. – Якщо ці пункти виконано, імунізована свиноматка даватиме гарні показники, і з нею буде легко працювати».
Коли свиноматку приводять у стадо, насамперед необхідно звертати увагу на криву годівлі, конверсію корму і на здоров’я тварини.
Зокрема, криву годівлі свиноматки можна розділити на три кроки.
1. Годівля високоенергетичним кормом під час осіменіння до УЗД. Коли свиноматку осіменяють, їй починають давати велику кількість енергії, щоб засвоїлися плоди та щоб вона краще перенесла супоросність. Після осіменіння необхідно скоротити годівлю свиноматки, щоб тварини не виділяли більшу кількість окситоцину, а також щоб запобігти ембріональній смертності.
2. Годівля відносно кондиції свиноматки від проведення УЗД до 85-го дня поросності. Кондицію можна вимірювати шпикоміром. Сказати до опоросу, яка свиноматка краще – жирна чи худа – не можна. Оскільки худа свиноматка дуже сильно виснажиться під час опоросу і погано лактуватиме. Жирна ж навпаки патологічно народжуватиме й давитиме поросят, тобто вона буде незручна для господарства.
3. Годівля від 85-го дня поросності до опоросу. 85-й день важливий тим, що в цей період плоди активно починають набирати вагу. За багатоплідності (наприклад, 17-20 поросят по 600-700 г) з поросятами буде працювати надзвичайно важко. Потрібно звертати увагу на цей процес, і до опоросу давати поросятам добрий старт.
Лікувати супоросну свиноматку не так просто, як здається на перший погляд, зауважив Василь Щерблюк.
«Адже навіть нераціональне введення вітамінів може призвести до поганого результату. Тому за виникнення проблеми, не варто відразу панічно лікувати антибіотиками, а передусім робити лабораторні аналізи», – рекомендував він.
Як повідомлялося, кормова станція може за годину нагодувати трьох свиноматок.